niedziela, 13 lutego 2011

choroby roślin akwariowych

Rośliny przez miliony lat ewoluowały i dostosowywały się do warunków panujących w danym środowisku. Z tego powodu często zdarzają się problemy związane z funkcjonowaniem roślin w akwarium, ponieważ natura przystosowała je do życia w swoim środowisku naturalnym. Pomimo licznych zabiegów pielęgnacyjnych często zdarza się, że rośliny zaczynają chorować. Najczęstsze problemy to: powstawanie białych lub szarawych osadów, rośliny nie rosną lub rozpadają się, obumieranie liści itp. Większość tego typu problemów związana jest zachwianiem równowagi biologicznej wody. Wirusy i bakterie powodujące choroby zdarzają się rzadziej
Woda
Woda pobierana przez nas do akwarium zawiera wiele substancji wpływających negatywnie na rośliny i inne organizmy żywe. Substancje te dostają się do wody z zanieczyszczonego środowiska. Nie ma raczej co liczyć na nagłe poprawienie się jakości dostępnej przez nas wody. Jednakże musimy spróbować dostosować parametry wody do tolerowanego poziomu przez dane rośliny. Do tego celu mogą posłużyć dostępne na rynku testy do wody akwariowej. Szczególną uwagę należy wrócić na twardość ogólną, twardość węglanową oraz pH.
Oświetlenie
W ciągu doby nie należy oświetlać roślin akwariowych dłużej niż 12 godzin oraz krócej niż 10 godzin. Warto zastosować specjalny włącznik czasowy, który sam będzie włączał i wyłączał światło. Wiele roślin po określonej godzinie składa liście do pozycji spoczynkowej.
Nawożenie
Szybko rosnące rośliny potrafią w krótkim czasie wyjałowić wodę z żelaza oraz mikroelementów. Często wystarczy samo podmienianie wody , jednakże często wskazane jest zastosowanie nawozów. Rośliny uprawiane w zbiorniku bez ryb i innych organizmów żywych należy nawozić fosforem i azotem. Z minerałów najczęściej w domowych akwariach brakuje węgla. Niskiemu poziomowi węgla często towarzyszy zbyt wysoka wartość pH. Niska zawartość węgla powoduje karłowacenie roślin. Rozwiązaniem może być instalacje systemu dostarczającego CO2. Niedobór żelaza powoduje, że liście stają się bladozielone.
Rośliny ziemno-lądowe
W środowisku naturalnym występują rośliny zalewane przez wodę na pewien okres. Inne rośliny są czesiowo zanurzone. Obie grupy to rośliny ziemno-wodne. W sytuacji gdy nagle zostają zanurzone bardzo często tracą liście, jednakże w niedługim czasie przestawiają swoją fizjologię i wypuszczają nowe liście. Często zdarza się również, że takie rośliny giną.
Podłoże
Duża część roślin akwariowych pobiera pokarm nie tylko przez podwodne liście, lecz również przez korzenie. Z tego powodu ze żwirem musimy zmieszać zawierający żelazo nawóz o wydłużonym działaniu. Tę bogatą w składniki pokarmowe warstwę przykrywamy warstwą żwiru. Podłoże powinno opadać od tyłu do przodu.
Na koniec kilka najważniejszych rad dotyczących pielęgnacji roślin akwariowych:
1. Rośliny wyrwane przez ryby należy szybko znów posadzić.
2. Regularnie kontrolować miernik CO2, temperaturę oraz inne urządzenia.
3. Systematycznie wymieniać 25 % wody oraz nawozić i wymieniać ciecz w stałym mierniku CO2. Ponadto sprawdzać stężenie azotanów i żelaza oraz mierzyć twardość węglanową.
4. Po około roku wymieniać świetlówki, ponieważ ich sprawność uległa zmniejszeniu.
5. Wszelki muł delikatnie usuwać przy pomocy odmulacza.
6. Kontrolować ilość roślin pływających.
7. Eliminować z akwarium wszelkie martwe rośliny oraz części roślin.
8. Przycinamy rośliny łodygowe, które osiągnęły powierzchnie wody i używamy jako sadzonek.
9. Usuwajmy brzydkie i stare liście zewnętrzne u roślin rozetowych oraz rozdzielajmy rozłogi o przerzedzajmy gęste zarośla.
Zdrowe i piękne rośliny akwariowe bardzo często są najważniejszym elementem dekoracyjnym w każdym akwarium!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz