środa, 2 lutego 2011

Choroby paletek

Tutaj chciałbym opisać choroby Paletek z którymi się spotkałem i według mnie to one są głównym powodem kłopotów. Jak któryś z kolegów zwracał się do mnie o radę to zawsze były to te choroby. Według mnie Paletki do bardzo wytrzymałe ryby, bo potrafią długo czekać na pomoc ze strony swojego opiekuna. Ale czasami potrafią odejść bardzo szybko, ale to się zdarza chyba tylko wówczas jak kupimy nowe ryby i niecierpliwość skusi nas aby je wpuścić do akwarium gdzie pływają już inne Paletki. Może i nie całkowicie zdrowe ale na pewno już zaaklimatyzowane. I wówczas powodujemy nieszczęście bo nie tylko możemy stracić nasz nowy zakup ale i te ryby którym cieszymy się od jakiegoś czasu. A to się zdarza bardzo często i jeszcze bywa tak że nie giną młode osobniki które wydawało by się że są najsłabsze tylko ryby duże, lecz oczywiście nie jest to reguła. Dlatego zawsze za nim wpuścimy ryby do akwarium głównego, to przeprowadźmy w pierwszej kolejności kwarantannę w osobnym zbiorniku, gdzie będziemy mogli ryby spokojnie poobserwować i ewentualnie wyleczyć.

Paletki najczęściej chorują na pasożyty skrzeli i skóry, a są to:
Trichodinoza wywoływana przez orzęski rodzaju Trichodina oraz
Gyrodaktyloza i Daktylogyroza wywoływane przez płazińce gromady Monogenea

Kolejne choroby to:
Spironukleoza jest to choroba woreczka żółciowego, wątroby i jelita wywoływana przez wiciowca Spironucleus elegans (ładna nazwa ale choroba paskudna)
Kapilarioza jest to choroba przewodu pokarmowego wywoływana przez jajorodne nicienie rodzaju Capillaria.
Hexamitoza (dziurawica) wywoływana przez wiciowca z rodzaju Hexamita.

Walcząc z chorobami należy pamiętać że rośliny i występujące podłoże zmniejszają skuteczność leku. Nie zapomnijmy o usunięciu węgla aktywnego z filtra podczas leczenia, a ponownym jego włożeniu po zakończonej kuracji. Pamiętajmy również, że każdy sprzęt jaki stosujemy do czyszczenia akwarium, jak i również siatki do odławiania ryb mogą zniweczyć nasze działania gdy będziemy ich używać w czasie leczenia. Zwracajmy uwagę na to, czy są zdezynfekowane, ewentualnie dobrze wysuszone przed ponownym włożeniem do akwarium gdzie przeprowadzamy leczenie. Musimy się liczyć z tym, że i w kropli wody możemy ponownie wprowadzić pasożyta do akwarium.

Oczywiście Paletki mogą chorować jeszcze na wiele innych chorób niż wyżej wymienione, ale ja spotkałem się tylko z tymi i uważam że one są głównym powodem naszych kłopotów i zmartwień.

Polecałbym również zakup lampy UV która może być bardzo przydatna podczas leczenia lub w czasie trwania kwarantanny. Nie zalecam natomiast stosowania takiej lampy do stałego naświetlania wody w akwarium gdzie mamy rośliny i chcemy utrzymać ich ładny wygląd. Związane jest to z tym, że promienie UV powodują, że żelazo występujące w wodzie staje się nie przyswajalne dla roślin.
Więcej na temat chorób możemy poczytać w książce "Choroby ryb akwariowych" Jerzy Antychowicz. Książka bardzo dobrze napisana, i każdy kto chce mieć zdrowe ryby powinien się z nią zapoznać. W moim przypadku jest mi zawsze bardzo pomocna i bez niej bardzo trudno było by opiekować się rybami.
Aby nasze ryby nie chorowały muszą jeść a często się zdarza, że właśnie tego to one za bardzo nie chcą robić, ale to temat do innego działu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz